Határtalanul kirándulás 2026. május – Beszámoló
Első nap reggel izgatottan, a forgalom miatt kis késéssel, de jó hangulatban indultunk el. A buszon értékeltük az előkészítő órán kipróbált okosdoboz-játékot. Lendván megismerkedtünk a város magyar értékeivel. Megnéztük a Makovecz Imre által épített kultúrpalotát és a barokk Szent Katalin plébániatemplomot a Szent István szoborral. Felkerestük a Szentháromság kápolnát, benne Hadik Mihály törökverő hadvezér üvegkoporsójával. Egy hangulatos fagylaltozás után ellátogattunk a Bánffy-Esterházy várkastélyhoz, benne Zala György emlékszobájával és a néprajzi gyűjteménnyel. Este időben érkeztünk Lentibe, megvacsoráztunk, az estét szabadtéri játékkal és beszélgetéssel töltöttük.
Második nap reggel Dobronakra vezetett az utunk, ahol a szlovén-magyar Kéttannyelvű Általános Iskola igazgatónője tartott nekünk rendkívül tartalmas beszámolót a szlovéniai kéttannyelvű oktatás rendszeréről. Bejártuk az iskolát és találkoztunk a gyerekekkel is. Nagy élmény volt látni, hogy Szlovéniában egy 80 fős általános iskola rendkívül korszerűen van felszerelve és nagyon jó a hangulat. Ezután felkerestük a Dobronoki György-házat, Dobronoki György jezsuita tanárról, a falu szülöttéről, a nagyszombati egyetem első rektoráról nevezték el, és amely jelenleg helytörténeti és néprajzi gyűjteményként működik. Érdekes ötlet, hogy Dobronaki György életpályájával egy AI-videó megtekintésével ismerkedhettünk meg. Kalauzunk sokat mesélt a helyi nyelvjárásról is. Végül ellátogattunk a dobronaki domboldalon található Hancsik-tanyára, ahol fogtunk fürjet, kóstoltunk fürjtojást és tökmagolajat, gyúrtunk perecet. Kaptunk gulyáslevest és isteni polentát. Józsi bácsi mesélt a tökmagolajkészítés és a fürjtartás rejtelmeiről. Az estét ismét Lentiben töltöttük.
Harmadik nap elromlott az idő, esett az eső egész nap. Fiuméba utaztunk. Felkerestük Trsat várát, ahonnan felülnézetből csodáltuk meg a várost. Utána a fiumei kikötőben és a belvárosban sétáltunk. A magyar időkben épült épületeket látogattunk meg, a Kormányzói Palotát, a Magyar Királyi Tengerészeti Hatóság épületét és az Adria-palotát. Délután éltünk a fakultatív programlehetőséggel, és sétahajókázáson vettünk részt a Krk sziget körül. Este elfoglaltuk a szállást Krk szigetén, és vacsoráztunk. A szállás sajnos minősíthetetlen színvonalú volt, így szinte egész este rendezkedtünk, ágyneműt húztunk (sok ágyon véres ágyneműt találtunk), hogy tisztábbá és élhetőbbé tegyük a helyet. Néhány fürdőszobában nem volt melegvíz, vagy koszos volt a fürdőszoba, ezért a gyerekek egymás szobájába mentek át zuhanyozni, ezért végeredményben mindenki később került ágyba, mint szerettük volna.
A negyedik napon reggel nagyon esett az eső. A radarképet nézve úgy láttuk, hogy ez aznapi programot nem veszélyezteti, mert Abbáziában napos időt jelzett, így lelkesen elindultunk. De amikor kiszálltunk a buszból Abbáziában, özönvízszerű eső esett, a cipőnk és minden ruhánk azonnal beázott. Körülbelül egy órát vártunk egy kávézó teraszának védelmében a népes csapattal reménykedve, hogy alábbhagy az eső. Abbáziában semmilyen fedett programra nincs lehetőség, így egyeztetni kezdtünk az utazási irodával, és végül elindultunk ki az esőfelhő alól. Néhány órát napsütésben töltöttünk Rovinjban, így végül senki nem fázott meg. Mindeközben az utazási iroda intézkedett a szállásunk ügyében is, és átköltözhettünk egy másik, sokkal jobb színvonalú szállásra a szigeten belül.
Az ötödik napon hazaindultunk. Útközben megálltunk Csáktornyán, megnéztük a Zrínyi-várkastélyt (kívülről). Időben hazaértünk.































